SİZLERİ SALONUMUZA TANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ

ONLİNE KAYIT 

SPOR YAPMANIZ İÇİN 10 NEDEN

8

SPOR YAPMAK İÇİN 10 NEDEN!

1-Enerjiyi artırır

Egzersiz sırasında kalp atışları hızlandığından vücuda daha fazla kan pompalanır, hücrelere ve dokulara giden oksijen artar. Oksijen, vücudumuzun yakıtıdır ve enerjiyi artırır.

2-Ruh halini iyileştirir

Spor yaparsanız mutluluk hormonu endorfin salgınızı artırırsınız. Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız koşun ya da parkta yürüyüş yapın.

3-Sağlıklı ph dengesi sağlar

Egzersiz yoluyla vücutta artan oksijen, pH seviyesini dengeler. Bunun anlamı, vücudumuz için en sağlıklı alkali ortamın sağlanması. Beden, eğer asidik bir ortama dönüşürse egzama, eklem romatizması ve hatta kanser gibi hastalıklara yakalanma riski artar.

4-Sağlıklı kilo vermeyi sağlar

Egzersiz, sağlıklı gıda seçimleriyle birlikte kilo vermenin en iyi yolu. Metabolizmayı harekete geççirir, yakılan kalori miktarını artırır. Kaslar, yağlara göre 50 kat daha fazla enerji yakar; ne kadar sağlıklı kaslı bir yapıya sahipsek o kadar fazla kalori yakarız.

5-Sağlıklı kilo almayı sağlar

Bazı insanlar kilo vermek yerine kilo almak için çabalar. Kaslı bir vücut ve sağlıklı bir kiloya ulaşmanın tek yolu egzersiz ve uygun bir diyettir. Ağırlık çalışmaları ve egzersizler vücudu daha dinamik hale getirir.

6-Esnekliği artırır

Esneme şeklinde yapılan pasif egzersizler veya yoga vücutta esnekliği sağlar. Vücudun esnek olması, sağlamlığın bir adımıdır; bu da ömrü uzatan faktörlerden biri. Vücudun daha esnek olması, kişinin hareket kabiliyetini artırır, onu daha hareketli kılar.

7-Vücut direncini artırır

Dayanıklılık antrenmanları enerjiyi artırır ve ilerlemiş yaşın neden olduğu güç kaybını yavaşlatır. Ağırlık çalışmaları, dayanıklılık egzersizleri ve vücut geliştirme egzersizleri, direnci artırmanın en etkili yoludur.

8-Çevikliği artırır

Bir trambolin üzerinde zıplamak, bir kaldırım kenarında yürümek, bir kiriş ya da ağaç gövdesinin bir yanından öbür yanına zıplamak, denge sağlamaya yardımcı olur ve konsantrasyonu geliştirir. Bunlar bir rekabetin söz konusu olmadığı; ancak beyni çalıştıran egzersizlerdir.

9-Toksinlerden arındırır

Egzersiz vücudumuzun kendi kendini temizleme faaliyetlerinin tümüne yardımcı olur. Lenf sistemimiz, adale hareketiyle uyumlu çalışır ve hücrelerimizin atıklardan temizlenmesi gibi önemli bir görevi vardır. Egzersizin sağladığı oksijen, vücudun kendisini onarma ve yenileme çabasına yardımcı olur.

10-Daha iyi yaşamı mümkün kılar

Egzersiz beden sağlığı için önemlidir. Kalbi kuvvetlendirir, kan şekerini kontrol altında tutar, vücuttaki yağ birikimini azaltır, oksijeni artırır ve atıklardan temizlenme sürecini hızlandırır. Tüm bu süreççler, vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

Categories:

8 Comments

Leave a Reply

Your email is never published nor shared.

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree

WordPress spam blocked by CleanTalk.